Cum trec japonezii prin iernile grele? Cu inteligenţă practică


Iernile grele i-au învăţat pe japonezii din centrul ţării cum să nu mai fie surprinşi de zăpadă! Nici de viscol!

Clădirile sunt construite astfel încât să reziste capriciilor vremii, iar pe trotuare sunt instalate protecţii speciale pentru pietoni.

În prefectura Niigata din Japonia, zăpezile de peste 1 metru sunt obişnuite în fiecare iarnă. Construcţiile s-au adaptat: multe acoperişuri sunt încălzite, în aşa fel încât zăpada de pe ele să se topească mai repede. În alte cazuri, pantele acoperişurilor au fost special calculate pentru a susţine o greutate mai mare sau pentru ca zăpada să alunece mai uşor. Canalizarea a fost refăcută – în dreptul multor locuinţe există guri mari sau uneori adevărate tranşee unde se adună troienele.

Localnicii din prefectura Niigata se chinuie arareori cu lopeţi – folosesc mici freze sau nişte sănii pe care duc zăpada mai uşor.

Pe multe străzi, odată cu sfârşitul toamnei se instalează coridoare acoperite – aşa încât oamenii să poată circula şi pe viscol, staţiile de autobuz sunt viu colorate ca să fie mai vizibile iar semafoarele sunt proiectate în aşa fel încât să poată fi văzute chiar şi în cel mai aprig viscol.

Sursa: http://www.tvr.ro

Videourile Vodpod nu mai sunt disponibile.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.