Ecoul comunicatului UBCBR refritor la ”retragerea ordinării pentru slujire” pastorului Iosif Țon


Comunicat către bisericile baptiste membre ale Uniunii Baptiste din România

Iubiți frați și surori în Domnul Isus Hristos,

Vă transmitem salutări sfinte și pline de dragoste în numele Domnului Isus Hristos care s-a născut în ieslea din Betleem! Convinși, pe baza Scripturii, că Isus Hristos, Capul Bisericii „este același, ieri și azi și în veci” (Evrei 13:8), vă îndemnăm să sărbătorim nașterea Mântuitorului într-o atitudine de smerenie și de recunoștință pentru Darul lui Dumnezeu nespus de mare pentru toți oamenii. Prin îndurarea lui Dumnezeu, bisericile creștine baptiste s-au bucurat și în anul acesta de harul Său pentru creștere spirituală și pentru mântuirea multora. Suntem mulțumitori lui Dumnezeu pentru libertatea religioasă din țară și pentru dedicarea slujitorilor și a bisericilor noastre în slujirea încredințată și în dorința de a rămâne neclintite lângă Domnul, păstrând curată „credinta care a fost dată sfinților odată pentru totdeauna” (Iuda 3).

Uniunea Baptistă din România

 

Verdict de la Consiliul Uniunii Baptiste în problema “Străjerii”

Situaţia Străjerilor şi a lui Iosif Ţon a fost lămurită de Consiliul Uniunii Baptiste.

Verdictul este de fapt o sumă de trei verdicte: (1) „retragerea ordinării” pentru Iosif Ţon; (2) suspendare temporară din slujire pentru pastorii Ioan Peia şi Ilie Popa; (3) cerere de excludere pentru Nelu Demeter.

Vaisamar

 

Comunicatul Uniunii Baptiste in problema aderarii lui Iosif Ton la miscarea strajerilor

Atasez mai jos comunicatul asteptat al Uniunii legat de Iosif Ton.

Comunicat despre Iosif Ton și străjeri

Ma abtin, cel putin deocamdata, de la comentarii, lasindu-i pe baptisti sa faca asta, daca doresc. Sper ca cei care vor s-o faca aici sa dovedeasca decenta, altfel comentariile lor vor sfirsi la gunoi.

Pina una-alta, daca doriti, va puteti spune parerea cu privire la acest comunicat, raspunsind la urmatorul sondaj ad hoc:

Persona

Din Comunicatul Uniunii Baptiste referitor la Mișcarea Străjerilor

“Consiliul Uniunii Baptiste din România se delimitează de practicile și învățăturile nebiblice și străine de practica și învățătura bisericilor baptiste promovate de cei care se numesc ”Strajerii” (de exemplu: predicarea evangheliei prosperității, practicarea profețiilor nebiblice, practica condiționării prezenței Duhului Sfânt de vorbirea în limbi, practica vindecărilor la comanda unei persoane, promovarea învățăturilor grupării din Africa condusă de Chris, asocierea cu ”Şcoala de vindecare”). “

România Evanghelică

 

Comunicatul Consiliului Uniunii Bisericilor Creștine Baptiste din România în cazul Iosif Țon-străjerii

Comunicat către bisericile baptiste membre ale Uniunii Baptiste din România

Iubiţi fraţi şi surori în Domnul Isus Hristos,

Vă transmitem salutări sfinte şi pline de dragoste în numele Domnului Isus Hristos care s-a născut în ieslea din Betleem! Convinşi, pe baza Scripturii, că Isus Hristos, Capul Bisericii „este acelaşi, ieri şi azi şi în veci” (Evrei 13:8), vă îndemnăm să sărbătorim naşterea Mântuitorului într-o atitudine de smerenie şi de recunoştinţă pentru Darul lui Dumnezeu nespus de mare pentru toţi oamenii. Prin îndurarea lui Dumnezeu, bisericile creştine baptiste s-au bucurat şi în anul acesta de harul Său pentru creştere spirituală şi pentru mântuirea multora. Suntem mulţumitori lui Dumnezeu pentru libertatea religioasă din ţară şi pentru dedicarea slujitorilor şi a bisericilor noastre în slujirea încredinţată şi în dorinţa de a rămâne neclintite lângă Domnul, păstrând curată „credința care a fost dată sfinţilor odată pentru totdeauna” (iuda 3).

Istorie Evanghelică

Pentru un un istoric al cazului Iosif Țon-Străjerii vezi:

Cazul Iosif Țon – Declarații , pe româniaevanghelica,

Pagina Home de pe creștinulazi.ro

Contrastează cu restul articolelor de pe Creștinul Azi cel al lui Ted Doru Pope intitulat Baptiștii istorici pe care îl găsiți pe site-ul creștinulazi.ro aici sau pe blogul Perspective Creștine aici

Publicitate

7 răspunsuri

 1. […] Ecoul comunicatului UBCBR refritor la ”retragerea ordinării pentru slujire” pastoru… Wed Dec 15, 2010 0:06 am Comunicat către bisericile baptiste membre ale Uniunii Baptiste din România Iubiți frați și surori în Domnul Isus Hristos, Vă transmitem salutări sfinte și pline de dragoste în numele Domnului Isus Hristos care s-a născut în ieslea din Betleem! Convinși, pe baza Scripturii, că Isus Hristos, Capul Bisericii „este același, ieri și azi și în veci” […] […]

  Apreciază

 2. […] on-line. Unele pro, altele contra deciziei Consiliului UBCBR. Am publicat prima parte a reacțiilor aici, iar în cadrul acestui post voi prezenta reacțiile care au apărut între timp sau de care am […]

  Apreciază

 3. Domnule Alin Cristea sunteti lipsit de simtul elementar al dialogului si al respectului fata de preopinent duceti-va la scoala celor sapte ani de acasa, la mama dvs si daca e in viata rugati-o frumos, sarutandu-i mana cu respect si cu iertare sa va reinvete sa vorbiti cuviincios. Am impresia ca turturii aia pe care mamele noastre ni-i stergeau cand dadeau in gura blocheaza oxigenarea normala a creierului si de aici derepajele de limbaj si frustrarile cat Himalaia pe care nu reusiti sa vi le reprimati deloc. Pariez ca nu o sa postati comentariul?

  Apreciază

 4. Raspunsul meu e aici:
  De afișat comentarii mie nu mi-e greu (mai degrabă e mai greu să NU le afișez), dar trebuie să țin cont de cititorii mei……
  http://romaniaevanghelica.wordpress.com/2010/12/06/s-a-dus-dracului-si-ziua-de-luni-a-pastorului-marius-cruceru

  Apreciază

  1. alina cristea | Răspunde

   „Cine se scuzä se acuzä”

   Apreciază

 5. Dragi frati baptisti care pretindenti ca aparati principiile biblice pana la sange,
  Daca doctrina dvs este una biblica, va recomand sa cititi putin mai atenti evangheliile si veti constata ca unul dintre cele mai mari pacate condamnate de Isus Hristos este ipocrizia (fatarnicia). E clar pentru toata lumea ca PAUL NEGRUT a plagiat (sunt dovezi clare in acest sesn si acesta si-a cerut scuze de la autorul pe care l-a plagiat). Tot atat de clar este ca Paul Negrut a exmatriculat mai multi studenti care s-au facut vinovati exact de acelasi pacat. Cum priveste Uniunea Baptista acest comportament? Care au fost masurile de sanctionare impotriva lui Paul Negrut? Desigur, veti spune: “Trebuie sa tinem cont cat a facut Negrut pentru bisericile baptiste”, deci prin urmare trebuie sa-i acordam circumstante atenunate. Dar cu Iosif Ton de ce nu procedati la fel? Sau dvs iubiti doar anumite parti din Scriptura, care va convin? De ce nu va sesizati atunci cand principiul biblic este incalcat in mod flagrant? Arati-ne si noua un alt rector universitar (laic) care a fost prins cu plagiatura. Paul Negrut isi permite in continuare sa sfideze legea bunului simt prin faptul ca nu recunoaste greseala pe care a comis-o in timp ce pe altii ii strange cu usa pana ii face sa recunoasca greseli mai mici. Cele semnalate mai sus sunt fapte grave, ipocrizie dovedita. Acum veti face apel la “iertare”, “ingaduinta frateasca” si altele, pt ca asa fac fariseiii religiosi. Pe altii ii taie si ii spanzura iar pe altii ii scalda in verse de ingaduinta. Duplicitatea aceasta nu este sanctionata de acesti mari iubitori ai Scritpurii? De ce oare? Pentru ei religia este mai importanta decat Cuvantul lui Dumnezeu. Paul Negrut a calcat in picioare Scritpura pe cand Iosif Ton nu a respectat intru totul oranduirea baptista…

  Apreciază

 6. […] Ecoul comunicatului UBCBR refritor la ”retragerea ordinării pentru slujire” pastorului Iosif Ț… — 6 comments […]

  Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: