Vasilică Croitor s-a referit în cadrul mesajului său la necesitatea cunoașterii acțiunilor Bisericii Subterane, implicit a istoriei bisericilor evanghelice sub comunism.
Acesta este motivul pentru care a creat site-ul eroii care poate fi accesat la adresa http://eroii.wordpress.com/
Scopul acestui blog este precizat prin cuvintele:
„Obiectivul acestui blog este dezvoltarea unei baze de date despre cei care au suferit pentru credință în perioada comunistă. Vom publica aici mărturii, fotografii, înregistrări audio și video, precum și articole care vorbesc despre activitatea acestora.Acest proiect va construi pe inițiativa IN MEMORIAM BISERICA PRIGONITĂ lansată cu aproape doi ani în urmă. Acel demers a fost greu de realizat în lipsa unei baze de date cuprinzătoare. Din acest motiv, proiectul EROII va oferi ocazia colectării și publicării informațiilor veridice care vor apărea despre cei care au suferit.”
În cadrul unui comentariu pe blogul eroii, Dănuț Mănăstireanu scrie urmărtoarele:
„Continuam si noi eforturile legate de adunarea unor marturii ale celor care au trecu prin comunism.
De asemenea, ar fi de folos sa lansam un efort de digitalizare a tuturor materialelor documentare pe care le putem gasi, inclusiv dinainte de perioada comunista: marturii, scris de mâna si tiparite (cele tiparite au fost facute de obicei in tiraj mic si nu sunt disponibile in sens larg), fotografii, documente de arest, chemare la inrerogatorii, percheziti, demolari, etc etc.
Este nevoie si de un oarecare grad de profesionalism, fara de care riscam sa adunam date lipsite de utilitate sau chiar indoielnice.
Aici ne-ar fi de folos sa organizam o serie de seminarii de istorie orala, asa cum am facut deja la Iasi si Timisoara. Domnul Cosmin Budeancă, un specialist in istorie orala, ne-ar putea fi de folos in acest sens.”
http://eroii.wordpress.com/about/
Articole relaționate
CENTENAR IOANID&CARAMAN – 1 ELENA RĂSCOL DESPRE CONSTANTIN CARAMAN
CENTENAR IOANID&CARAMAN – 3 ILEANA CERNAT, PENTRU CINE – POEZIE DE COSTACHE IOANID
CENTENAR CARAMAN&IOANID – 4 VIRGIL ACHIHAI, AMINTIRI DESPRE CONSTANTIN CARAMAN
CENTENARUL IOANID & CARAMAN. FOTO
CENTENAR IOANID&CARAMAN – 5 CRISTI TEPES, EVOCARE CONSTANTIN CARAMAN, COSTACHE IOANID
CENTENAR IOANID&CARAMAN – 10 FRATELE IOAN MIHALAȘ. EVOCARE CONSTANTIN CARAMAN