Ruben Ologeanu: Providența are un simț al umorului specific

Providența are un simț al umorului specific: lucrează cu gesturi atât de obișnuite încât nu le recunoști decât privind în urmă. Faptul că nu vedem acțiunea lui Dumnezeu când ne rugăm nu înseamnă că lucrurile au scăpat de sub control. Înseamnă pur și simplu că perspectiva noastră e limitată.
Ruben Ologeanu, „Zgomotul puterii și aparenta tăcere a Providenței: Estera 1”, https://blocnotes.ro/zgomotul-puterii-si-aparenta-tacere-a-providentei-estera-1/, accesat 806.2026
Abuzul și Biserica
În orice comunitate creștină există două realități: chemarea la sfințenie și capacitatea de a răni. Astăzi vorbim despre acea a doua realitate — cea despre care mulți preferă să nu vorbească. Abuzul, în toate formele lui, nu dispare prin tăcere. Dispare prin adevăr.
De aici pleacă discuția noastră.
Comunitatea, Biserica, nu este perfectă. Este formată din oameni. Este fragilă, ușor de clătinat, ușor de rănit. Există, câtă vreme e folosită pentru vindecare, pentru edificare, locul unde Dumnezeu oferă pacea. Sunt oameni însă care îi exploatează vulnerabilitățile, o transformă în spațiu de vânătoare, de racolare. Să rămânem vigilenți, în gardă, să nu deschidem porțile larg, lupilor de pradă. Hristos a spus: „Veniți la mine toți cei trudiți și împovărați și eu vă voi da odihnă.”
Material semnalat de Alin Cristea
Toma, zis Geamăn…(Ioan 20:24/a) – Pastor Elisei Pecheanu

Din însemnătatea numelui ce-l poartă, reiese clar că Toma a mai avut un frate geamăn, dar nu se ştie sigur cine a fost acesta. Nici o problemă. Vom afla când ne vom întâlni cu Toma acolo sus în veşnicie. Poate că va fi şi fratele lui geamăn acolo şi-l vom putea întâlni personal. Dar de ce oare a ascuns Duhul Sfânt acest amănunt de noi, cei din vremurile viitoare ? Poate ar trebui să ne punem noi alte întrebări, şi anume : Nu cumva eu sunt fratele geamăn al lui Toma ? Sau : Aş dori eu să devin frate geamăn al lui Toma ? Prin ascunderea numelui acestuia, locul rămâne liber. Ocupă-l tu. O zicală veche spune astfel: „ Prietenii ţi-i alegi tu singur, dar fraţii ţi-i dă Dumnezeu”. Eu cred că Toma din Scripturi este, sau dacă nu încă, poate deveni fratele meu şi al tău, frate geamăn. Iată ce apreciază Scriptura (Duhul Sfânt) la fratele nostru geamăn, Toma:
1. Este gata să meargă cu Domnul său în Iudeea să moară împreună cu El (Ioan 11:16).
Lazăr murise, surorile acestuia, Maria şi Marta, au trimis vestea aceasta tristă Domnului Isus chemându-L în ajutor, Domnul mai zăboveşte două zile, apoi se hotărăşte să meargă în Betania să săvârşească minunea învierii din morţi a lui Lazăr. Ucenicii Săi protestează ştiind despre intenţia iudeilor de a-L omorî pe Domnul, iar Toma intervine chemându-i pe toţi să-L urmeze pe Domnul Isus, chiar şi în moarte. Ca să ai parte cu Domnul Isus şi aici şi-n veşnicie trebuie să accepţi moartea Sa în locul tău şi să fii gata să te identifici cu Hristos Domnul în moartea Sa şi în învierea Sa. „ Şi Să-L cunosc pe El şi puterea învierii Lui şi părtăşia Suferinţelor Lui, şi să mă fac asemenea cu moartea Lui ;”(Filipeni 3:10). Tu dragul meu creştin, în ce stare te afli ?
2. Este sincer, mărturisind că nu înţelege unde se va duce Domnul Isus şi nici calea într-acolo (Ioan 14:6).
Înainte de moartea Sa pe Golgota, Domnul promite ucenicilor Săi că se va duce să pregătească un loc minunat în Casa Tatălui pentru ei, spunându-le : „Ştiţi unde Mă duc, şi ştiţi şi calea într-acolo”. Intervenţia promtă a lui Toma este: Doamne, nu ştim… cum putem şti ? El „ştia” dar nu „înţelegea”. Şi noi ştim multe din Scripturi dar nu avem pretenţia că le înţelegem pe toate… Doamne, ajută-ne să credem şi să pricepem prin Duhul Sfânt tot ce ne este necesar pentru mântuirea sufletului, iar celelalte, ascunse de ochii noştri, ştim că Îţi aparţin numai Ţie ( Deut. 29:29).
3. Este unicul mărturisitor în felul lui, faţă de Domnul Isus Cel înviat din morţi (Ioan 20:28).
„Domnul meu şi Dumnezeul meu” a zis Toma privind cu uimire la mâinile Domnului ce purtau semnele răstignirii pe cruce. Nici unul dintre ucenici nu a mai depus o astfel de mărturie. Mărturia lui Toma a rămas peste veacuri, pentru noi, ca o lecţie minunată de teologie practică. Tu ce mărturie ai depus în faţa Celui înviat din morţi şi viu în vecii vecilor ?
Pastor, Elisei Pecheanu
Editorialul a fost publicat pentru prima dată în anul 2011 la adresa: https://istorieevanghelica.ro/2011/05/01/toma-zis-geaman%E2%80%A6ioan-2024a/
De ce nu s-a înălțat Isus Cristos direct după înviere? | David Lavric
În cadrul acestui interviu special alături de pastorul David Lavric RVE Timișoara explorează o întrebare esențială: de ce nu S-a înălțat Isus Cristos imediat după înviere? Ce rol au avut zilele petrecute alături de ucenici și ce semnificație au ele pentru credința creștină? O discuție clară și profundă despre scop, dovadă și mesajul viu al învierii pentru oameni astăzi.
Principiul autoritatii

Dacă vrei autoritate, stai sub autoritate[a lui Dumnezeu]!
Pastor, Ovidiu Rusnac
Nașterea Domnului Isus și imperativul ascultării de El! | Ovidiu Rusnac

Maria a zis: „Iată, roaba Domnului; facă-mi-se după cuvintele tale!” Și îngerul a plecat de la ea”.
(Luca 1:38)
Un rob face ceea ce i se cere! Robul nu comentează, nu ridică pretenții, nu vociferează, ci ascultă și execută cu mare băgare de seamă vrerea Stăpânului. De ascultarea lui depind viața și fericirea lui.
Niciun stăpân nu apreciază un rob viclean și leneș, mai ales Dumnezeu. Maria evidențiază că Dumnezeu a ales-o pe ea ca să fie Maica Domnului pentru că a privit la starea ei smerită și supusă. Dumnezeu, în preștiința Sa, a știut că Maria va asculta în totalitate și va accepta voia lui Dumnezeu cu privire la ea.
Acum, când întreaga planetă se oprește și-L sărbătorește pe Mântuitorul, să ne amintim că Dumnezeu a trimis pe Fiul Lui preaiubit pentru ca numai de El să ascultăm. La nunta din Cana, Maria a declarat: să faceți tot ce vă va spune El!
Ce mare nevoie avem de Minunatul Sfetnic! El, în dragostea Sa, a venit pentru ca să fie Autoritatea, Căpetenia și Desăvârșirea credinței noastre! Numai de El să ascultăm!
Sărbători binecuvântate tuturor!
Pastor, Ovidiu Rusnac
Biserica Creștină Baptistă „Nădejdea” București
RVE Timișoara : România transformată prin credință – Interviu cu David Lavric
România transformată prin credință | Interviu cu David Lavric | Realizatori: Raul Damean & Sandi Coștoi
Despre rugăciune

Rugăciunea nu este pierdere de timp, rugăciunea este cel mai valoros timp.
Ovidiu Rusnac (30.11.2025)











