Centrul de cercetare a credinței și culturii organizează conferința „Sinele şi lumea”, cu Paul Fiddes
Centrul de cercetare a credinței și culturii din cadrul Facultății de Teologie Baptistă, Universitatea din București lansează invitația tuturor celor interesați de a participa la o serie de evenimente științifice prilejuite de sosirea în România a reputatului teolog Paul Fiddes.

Reputatul teolog baptist de la Oxford University va sosi în Romania pentru o serie de prelegeri organizate de Facultatea de Teologie Baptista din București. Din programul Dr Paul Fiddes remarcăm doua întâlniri publice care vor dezbate teme legate de identitatea baptista. Programul conferințelor este următorul:
10:00 – Baptist Identity – translated session with Master students, Baptist Institute students and pastors from Bucharest Association
15:00 – Theological Conference at the University of Bucharest – conference will be in English
Centrul de Cercetare a Credinței și Culturii din cadrul Facultății de Teologie Baptistă din Universitatea din București vă invită să participați la sesiunea de comunicări științifice organizată la data de 26 Noiembrie, ora 15:00.
Conferința se va ține în Sala Stoicescu a Facultății de drept din Bd. Mihai Kogălniceanu nr. 36-46, București. Lucrările conferinței vor avea loc în limba engleză.
Vă rugăm să confirmați participare la: teologiebaptista@yahoo.com
Tema sesiunii de comunicări:
Sinele și lumea
Invitații sesiuinii de comunicări:
Prof. Univ. Dr. Paul Fiddes de la Universitatea din Oxford va prezenta tema pe baza celei mai recente cărți: Seeing the World and Knowing God – Hebrew Wisdom and Christian Doctrine in a Late-Modern Context (Oxford University Press, 2013)
Prof. Univ. Dr. Mircea Dumitru, Rector – Universitatea din București
Prof. Univ. Dr. Ioan Pânzaru – Universitatea din București
Prof. Univ. Dr. Parush Parushev – International Baptist Theological Seminary din Praga
http://revistacrestinulazi.ro/2013/11/paul-fiddes-vine-in-romania/
Lansarea cărții Istoria Bisericii Creștine Baptiste din Mangalia.
Duminică, 17 noiembrie 2013, într-o seară cu aspect tomnatic am participat la un eveniment în Mangalia prilejuit de lansarea cărții pastorului Constantin Mitu, Istoria Bisericii Creștine Baptiste din Mangalia 1891-2013. O minune a lui Dumnezeu la malul mării, Editura Cetatea Deva, 2013, 238 p.
La acest eveniment au participat: pastorul Constantin Nita, pastorul Ghiță Marian, conferențiarul Cătălin Dupu, istoricul Marius Silveșan, pastorul Nelu Rosu, viceprimarul municipiului Mangalia, directorul Muzeului de Istorie Mangalia – istoric, prof. Dorian Negoi, Tony David și jurnalistul Alin Cristea, alături de credincioșii adunării și coriștii care au înălțat imnuri de slavă la adresa lui Dumnezeu.

Credit foto: Biserica Baptistă Mangalia
Pastorul Constantin Mitu, autorul cărții, a prezentat modul în care s-a ajuns de la idee la proiect, care sunt problemele abordate în această lucrare, precum și necesitatea elaborării acesteia.
Invitații au făcut remarci referitoare la activitatea misionară și culturală în Dobrogea, la istoria acestei zone și la rolul etnicilor baptiști germani în lucrarea misionară din această zonă și implicit la formarea în anul 1891 a Bisericii Creștine Baptiste din Mangalia.
În cadrul alocuțiunii mele m-am referit la importanța unor astfel de lucrări pentru cunoașterea istoriei bisericilor baptiste de pe teritoriul României din perioada secolelor XIX-XX și a persecuțiilor credincioșilor baptiști. De asemenea, am remarcat rolul avut de comunitatea baptistă germană în activitatea misionară, educativă și socială din Dobrogea, cu o referire aparte la Mangalia.

Foto Alin Cristea
Cu prilejul acestui eveniment, Martin Dermann din Germania, fiul pastorului care a construit clădirea bisericii din Mangalia, a trimis un mesaj de susținere și apreciere pentru acest demers editorial. Din Canada, Sonya Smith a trimis de asemenea un mesaj de apreciere deoarece părintii dânsei au fost membrii în biserica germană din Mangalia.
Este de apreciat și în acest caz, ca și în cazul altor biserici baptiste care și-au scris recent istoria, faptul că inițiativa a aparținut unor persoane din bisericile respective care s-au ocupat de partea de documentare, scriere și editare a monografiilor respective. Importanța acestor monografii constă și în faptul ca ele se pot constitui în surse documentare pentru cei interesați în elaborarea unor lucrări științifice privitoare la istoria baptiștilor. Ca și istoric atrag atenția că pentru elaborarea unei lucrări științifice este imperios necesar apelul la documente și confruntarea unor surse diverse.
Pe lângă informațiile personale în realizarea acestui material s-au folosit și datele oferite de următoarele articole:
Eveniment Cultural Religios la Biserica Baptista Mangalia (Biserica Baptistă Mangalia)
Lansare de carte la Mangalia (Revista Artă și Credință)
Lansare de carte la Mangalia (Eveniment Creștin)
Celor interesați de istoria baptiștilor din România le recomand
Alexa Popovici, Istoria anabaptiștilor
Alexa Popovici, Istoria baptiștilor din România
Ioan Bunaciu, Istoria Bisericilor Creștine Baptiste din România
Ioan Bunaciu, Crâmpeie de istorie din propovăduirea Evangheliei
Marius Silveșan, Bisericile Creștine Baptiste din România 1948-1965
Lansarea volumului Politica regimului Antonescu faţă de cultele neoprotestante. Documente, Viorel Achim (editor)

Stimate doamne, stimaţi domni, dragi colegi,
Cu deosebită consideraţie
Viorel Achim
Târgul International GAUDEAMUS Carte de Învățătură – București (20-24 noiembrie 2013)
Preiau în cadrul acestui articol informațiile oficiale privind Târgul Internațional Gaudeamus Carte de Învățătură. Pe parcursul desfășurării acestui eveniment vor fi mai multe lansări de carte printre care și ce a despre persecuția evanghelicilor în timpul guvernării Antonescu scrisă de către Viorel Achim.
Ediţia cu numărul 20 a Târgului Internaţional GAUDEAMUS Carte de Învăţătură, organizat de Radio România, va avea loc în perioada 20 – 24 noiembrie în Pavilionul Central Romexpo. Deschiderea oficială a ediţiei va avea loc miercuri, 20 noiembrie, la ora 12.00

Invitatul de onoare al ediţiei 2013 este Grupul ţărilor nordice: Danemarca, Finlanda, Islanda, Norvegia şi Suedia. Prezenţa nordică la Gaudeamus se concretizează printr-un program de evenimente extrem de consistent care include peste 30 de lansări de carte, conferinţe, proiecţii de film, ateliere creative, adresate unui public diversificat ca vârste şi preocupări.
Programul de vizitare al târgului este următorul: miercuri – vineri, între orele 11.00 şi 20.00, sâmbătă – duminică, între orele 10.00 şi 20.00.
Amenajarea standurilor va avea loc în intervalul 18 – 19 noiembrie, în condiţiile prezentate aici.
Cărţile donate cu prilejul Târgului GAUDEAMUS Carte Şcolară 2013 au avut ca destinaţie bibliotecile publice din comuna Costache Negri (judeţul Galaţi) distruse de inundaţii. Campania “Cărţile se întorc acasă” va continua cu prilejul Târgului Internaţional GAUDEAMUS. Donaţiile de carte se vor primi în incinta târgului în intervalul 20 – 23 noiembrie.
Revista Artă și Credință s-a lansat în mediul on-line

Vincent Van Gogh – Pictorul în drumul său către muncă (wikipedia)
Revista Arta și Credință își propune sa aducă în atenția cititorilor subiecte din sfera artistică și religioasă, de interes, aceasta fiind deschisă colaborării cu acele persoane care iubesc arta, cultura dar și scrisul.
Revista ARTA ȘI CREDINȚĂ poate fi accesată la adresa http://revistaartasicredinta.ro/
Marius Silveșan în interviu cu Cătălin Dupu (1)

Cătălin Dupu: De când netul s-a întins si peste crestele Carpaților am primit prin e-mail mai multe întrebări legate de activitatile efectuate. Dupa ce am raspuns la ele, am avut surpriza sa le primesc și de la alții. Pentru a simplifica lucrurile, după ani si ani, Marius Silvesan a fost gata sa strângă sub un titlu, întrebările și răspunsurile, de subliniat, mult mai putine decat cele gasite in casuta postala electronica.
Marius Silveșan: Mesajele sunt făcute pentru a fi transmise, pentru a fi vizualizate, ele au o forță deosebită. Prin intermediul cuvintelor ele transmit sfaturi, gânduri de care oamenii sunt interesați. Dumneavoastră sunteți un om de cultură, dar și un predicator și fiindcă trăim în era informației digitale tot mai mulți oameni sunt interesați să găsească în mediul on-line predicile dumneavoastră. Negăsindu-le v-au adresat următoarea întrebare: De ce nu găsim pe internet predicile?
CD: Pe net sunt doar câteva, iar cine mi-a spus ca vrea sa le posteze, l-am rugat sa stea liniștit. Romanii au încă foarte multe prejudecați. Dacă te aud ca vorbesti prea mult despre credința, își fac o părere care nu are nimic de-a face cu realitatea. Eu si colaboratorii ii invitam pe oameni la inchinare in biserica. Acolo sa ne rugam, sa cântam, sa învățam din Sfantul Cuvant al Bunului Dumnezeu. Ce e de biserica e pentru biserica. Din 1999 colaborez cu multe institutii culturale, educative, administrative si unii nici nu vor sa auda de cele bisericesti, dar doresc sa colaboreze. Dupa ce lucrezi cu omul iti dai seama cine e si ce vrea de la viata. De multe ori Mântuitorul Isus Hristos întâi le-a dat oamenilor paine, i-a vindecat si apoi le-a vorbit. La noi se vorbește foarte mult și se face mai puțin! Din pacate! Celor interesați de mesajele susține public cu prilejul diferitelor evenimente la care particip le pot trimite filmarile prin e-mail. La evenimente, nici chiar cu transmisiile in direct nu prea sunt de acord. Am primit invitatii sa preia altii conferintele, in direct pe net, insa de multe ori am refuzat. Stiu ca se spune: “poate cineva va auzi chiar atunci Cuvantul”, dar mai stiu ca internetul e plin de predici, apo trebuie sa ne învățam a conștientiza că lumea aceasta într-o zi va merge și fără noi! Multumesc lui Dumnezeu ca pana acum, fata in fata, am putut vorbi la peste 187000 de oameni, in 124 de localitati din 7 tari.
M.S: Mulți au vizionat filmele și documentarele făcute de dumneavoastră, s-au implicat emoțional alături de personajele create, sau chiar jucate în aceste producții și s-au întrebat care este scopul filmelor pe care le-ați realizat. Există ceva anume care vă îndreaptă gândurile către acest domeniu? De unde vă inspirați? Mai urmează ceva, vă mai implicați în acest domeniu sau v-ați oprit din a mai realiza filme?
CD: Da, dupa 5 filme TV de lung metraj m-am oprit. Banii si cine sa joace au fost “problema”. Am avut doar câțiva actori cu care sa lucrez. Tot din cauza banilor. Degeaba ai un scenariu bun dacă nu ai bani de producție și actori profesioniști. Am colaborat cu câțiva, dar alții au cerut sume foarte mari. Dar am bucuria ca aceste 5 filme, s-a făcut o statistica de carte Asociația Alege Viata – care le-a produs, au fost văzute, fără cele piratate, de peste 300.000 de oameni, până în 2012. Nu mai vorbesc de scurt-metraje sau date la TV. Și subliniez sunt filme TV. Nu am alte pretenții. Însă cred ca e mult mai profi și necesar acum sa public povestirile care ar putea deveni filme. Și mă bucur că se citesc. Scopul filmelor pe care le-am făcut a fost acela de a arata o altă perspectivă asupra vieții. Una pozitivă, a doua șansă, salvarea prin credința în Dumnezeu. De ce așa? Pentru că nu este alta. Am fost foarte bucuros când am primit și o nominalizare în 2007 la un festival international de film. Și n-a fost bunica în juriu.
Gifted Hands: The Ben Carson Story (2009)
Cei interesați de viața și valorile doctorului Ben Carson depre care am mai relatat în cadrul a mai multor articole sunt invitați să urmărească acest film.
Dintre articolele recente referitoare la Dr. Ben Carson recomand DISCURSUL DR. BEN CARSON LA CASA ALBĂ CU SUBTITRARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ și DISCURSUL DR. BEN CARSON ÎN CADRUL EVENIMENTULUI NAŢIONAL MIC DEJUN CU RUGĂCIUNE pentru a vedea valorile pe care acesta le promovează precum și faptul că pe lângă bisturiu știe să mânuiască și vorbele. Toate acestea se datorează înzestrării primite de la Dumnezeu, dar și a faptului ca la un moment dat mama lui îl trimitea la bibliotecă să citească o carte, iar apoi să-i facă un rezumat din ea. Ulterior a aflat că mama lui nu știa să citească (ptr detalii vezi discursul de la Casa Albă), dar era prea târziu fiindcă prinsese deja gustul lecturii.
Retorică și predicare. Forme de transmitere a mesajului divin în societatea contemporană
Cartea Retorică și predicare. Interferențe și diferențe, apărută la Editura Universitară, București, 2013, este o una deschizătoare de noi drumuri, fiind o abordare inedită a acestui subiect în mediul evanghelic românesc. În cadrul acestei lucrări împărțită în două secțiuni, autorul, Constantin Ghioancă, doctor în teologie și cu o specializare în domeniul asistenței sociale, actualmente pastor al Bisericii Adonai din București, abordează două subiecte interesante și actuale, respectiv retorica și predicarea. Predicarea nu este un subiect nou pentru autor, dat fiind faptul că a interacționat cu acest domeniu încă din primii ani de facultate și a publicat, apoi, cartea Predicarea creștină în perioada postmodernă (Editura Universitară, București, 2007). Dorința sa de aprofundare a omileticii și-a găsit împlinirea pe parcursul studiilor la nivel de doctorat, context în care ajunge să interacționeze cu un domeniu complementar și anume, cel al retoricii. Concret, ne referim la lucrările susținute în cadrul programului doctoral, absolvit în anul 2012 sub îndrumarea Prof. Univ. Dr. Vasile Talpoș, cu calificativul Magna cum laude.
Prima parte a lucrării intitulată Studiu introductiv în retorica clasică este una tehnică și, într-o anumită măsură,
poate și abstractă pentru cineva care nu a avut tangență cu retorica sau cu reprezentanții clasici ai acestei discipline. În cadrul primei secțiuni autorul realizează o incursiune în istoria retoricii, prezentând apoi reprezentanții de seamă din perioada clasică, din perioada Evului Mediu, ajungând până în secolul al XX-lea, context în care sunt tratate direcțiile de dezvoltare a acestei discipline, dar și formele diversificate ale ei. Autorul nu se oprește în această parte doar la elementele teoretice, ci caută să realizeze o îngemănare cu partea practică. Acest aspect este evidențiat atunci când sunt abordate elemente legate de pregătirea oratorului în general și a unui pastor în particular, dar mai ales în capitolul cinci unde sunt prezentate modalități de Îmbunătățire a elocinței, prin dezvoltarea respirației profesionale și prin intermediul unei dicții care să țină cont de rostirea corectă a consoanelor și a vocalelor.
Partea a doua a lucrării este una aplicată, autorul urmărind să prezinte punctele de confluență dintre predicarea creștină și retorică, modul în care retorica poate ajuta predicarea, precum și o serie de asemănări și deosebiri între retorică și predicare, puse în evidență chiar de scopurile vizate de cele două discipline. Domeniul retoricii este unul tehnic, pământesc, iar cel al predicii unul duhovnicesc, în care accentul nu se pune atât de mult pe elocință, deși și aceasta își are rolul ei bine definit în transmiterea mesajului divin, cât pe transmiterea mesajului într-un mod cât mai fidel Bibliei. Scopul predicatorului și al mesajului său nu trebuie să fie acela de a gâdila urechile oamenilor, cât de a transmite mesajul, Cuvântul lui Dumnezeu care poate fi comparat cu o sabie cu două tăișuri (Evrei 4:12).
Această secțiune este împărțită în cinci capitole prin intermediul cărora autorul ne prezintă modul în care putem vorbi de o confluență între predicarea creștină și retorică. Astfel, autorul a considerat oportun să prezinte o schiță istorică a confluenței dintre predicarea creștină și retorică, continuând apoi cu Dimensiunea practică a confluenței dintre retorică și predicare, unde sunt abordate două aspecte practice foarte utile celor care doresc să stăpânească arta cuvântului. Ne referim la aspecte practice în pregătirea predicii și în susținerea acesteia. Elementele de retorică pe care autorul le analizează atunci când vorbește despre pregătirea predicii le considerăm absolut necesare unei bune interacționări dintre retorică și predicare, dar mai ales cu Biblia, Cuvântul lui Dumnezeu. Ca și o observație personală și recomandare ar fi aceea ca la republicarea lucrării această parte să fie extinsă, tocmai pentru a veni în sprijinul celor interesați de predicarea creștină. Asemănări și deosebiri între retorică și predicare are scopul de a realiza o „scurtă sintetizare a interferențelor dintre retorică și predicarea creștină.” (p. 144), dar și de a accentua faptul că scopul predicii nu este unul cultural, ci de a transmite mesajul lui Dumnezeu ascultătorilor, chiar dacă acesta nu poate fi pe placul tuturor. Importanța acestui fapt este relevantă și pentru societatea contemporană, una în care adevărul este relativ, oamenii urmărind de cele mai multe ori să se raporteze la propriul adevăr și nu la cel absolut, reprezentat de Cuvântul lui Dumnezeu. Acesta poate fi și motivul pentru care Dr. Constantin Ghioancă realizează în finalul cărții, O pledoarie pentru predicarea hristocentrică. Este scoasă în evidență importanța predicării hristocentrice precum și persistența orientării hristologice în transmiterea mesajului divin.
Într-adevăr, în această lucrare sunt prezente retorica clasică, omiletica precum și elementele care le aduc în interacțiune, de unde rezultă și importanța acestei cărți în plan teoretic și practic. Teoretic, prin incursiunea și sinteza istorică realizată cu referire la retorică, dar și la modul cum predicatorii Cuvântului lui Dumnezeu au interacționat cu retorica de-a lungul timpului. Practic, prin faptul că autorul se folosește de partea teoretică, tocmai pentru a prezenta modul în care retorica poate fi integrată în predică și folosită cu succes pentru transmiterea mesajului biblic, într-un mod concis și aplicat societății contemporane.
Dr. Marius Silveșan
Istoric
Omul recent și valorile marilor personalități
Recenzie a cărții Istoria se scrie acum de Cătălin Dupu
Trăim într-o perioadă de transformări economice și sociale ce se reflectă în stilul de viață adoptat de cei care o trăiesc. Omul recent trăiește sub presiunea de a se integra în societate, de a fi pe placul familiei, al prietenilor, al anturajului, iar toate aceste aspecte au o consecință asupra stilului de viață, a alegerilor făcute de acesta. Omul zilelor noastre este Omul care vrea totul, își dorește o viață fără griji petrecută în petreceri, alergări dintr-un loc în altul, o viață în care să încerce totul, dar din care Divinitatea să fie exclusă. Astfel se poate rezuma nuvela Omul care a vrut totul ce deschide ultima carte a lui Cătălin Dupu, conferențiar, regizor, scriitor, actor. Nuvela este o radiografie a societății contemporane, a omului aflat în permanență în căutare de nou, de lucruri care să-i umple un gol în inimă, gol ce nu poate fi umplut decât de Dumnezeu. Goana după plăceri,
dorința de a avea este firul roșu al acestei nuvele, una care captează de altfel și pe care după ce ai citit-o rămâi mișcat de profunzimea adevărurilor pe care autorul le transmite prin intermediul cuvintelor. Sunt cuvinte care doresc să miște inimi, să conștientizeze direcția pe care ne-o alegem în viață. Înțeleptul Solomon afirmă în cartea Eclesiastul că „totul este deșertăciune și goană după vânt.” Această afirmație trebuie înțeleasă în contextul în care omul nu își pune în gând să-L caute pe Dumnezeu, deși acesta se relevă când într-un mod, când în altul, dovedind faptul că banii nu rezolvă toate problemele. Acesta este adevărul! Autorul ne îndemână „să nu dorim senzaționalul și să-L căutăm pe Dumnezeu” pentru că „din prea mult senzațional unii s-ar putea să rămână doar cu o părere din ceea ce trebuie să fie prezența lui DUMNEZEU.” De aceea, fiecare dintre noi trebuie să ne cunoaștem valoarea și să o apreciem ca venind din partea lui Dumnezeu, însă nu trebuie să dăm uitării nici calitățile celor din jurul nostru pentru că „a recunoaște valoarea cuiva este o calitate.” Pornind de la acest deziderat, Cătălin Dupu a scris și despre realizările unora dintre celebritățile zilerelor noastre, urmărind nu atât realizările acestora în plan profesional cât modul în care acestea se raportează la Dumnezeu. Primul care a răspuns întrebărilor lui Cătălin a fost Horia Brenciu. Acesta menționa că „cel mai important lucru pe care îl avem de oferit Divinității este simțimântul nostru. Divinitatea nu se schimbă cu trecerea anilor”, dar noi ne schimbăm. Andreea Marin continuă ideea lui Horia prin menționarea faptului „că nu poți străbate drumuri anevoioase în viață fără credința că acolo sus Cineva te veghează.” După cum spune Andreea, pentru a trece cu bine și prin momentele mai puțin plăcute ale vieții ai nevoie de credință, iar pentru Horațiu Mălăele lumina pe cărarea vieții i-a fost oferită de Biblie. Aceasta a fost cartea de căpătâi și cea mai frumoasă carte pe care a citit-o. În ea el l-a găsit revelat pe Dumnezeu, ori tocmai lipsa acestuia „din gândurile oamenilor a măcinat poporul acesta.” Pepe se declară o persoană credincioasă, caracteristică ce definește și viața unei alte vedete, Fuego. Acesta și-a dorit să studieze teologia, dorință expresă a bunicii sale reflectată și în faptul că de la grădiniță a început să meargă la biserică. „În fiecare dimineață [bunica] mă trezea la 7 și plecam la slujbă” povestește Fuego. „Mai târziu m-am apucat și am citit Biblia, o carte extraordinară”, continuă șirul amintirilor Fuego. Virgil Ianțu se declară, la rândul său, un om credincios cu o educație decentă primită de la tatăl său. Alessandra Stoicescu mărturisea în discuțiile cu Cătălin Dupu următoarele: „Cred în Dumnezeu. Nu pot să spun că mă duc în fiecare duminică la biserică, dar mă rog, discut cu Dumnezeul din mine, există o relație.”
Dem Rădulescu, un bun național demonstrează faptul că maestrul Dem Rădulescu era nu numai un mare om de teatru, dar și un pedagog excelent, un om care punea suflet în relațiile cu studenții. A fost o personalitate în adevăratul sens al cuvântului, nu doar un om celebru, un bun național cum îl definește Cătălin Dupu care l-a avut pe acesta ca profesor, dar și mentor în carierea profesională.
Schițele biografice ale unor personalități politice, literare, artistice precum Jimmy Carter, Abraham Lincoln, Billy Graham, George Washington, Charles Dickens, Winston Churchill, Martin Luther King Jr., Henry Sienkiewicz, Jony Eareckson Tada ne arată tot atâtea moduri în care Dumnezeu a lucrat de-a lungul istoriei, dar și moduri în care oamenii au ales să-L aleagă pe El ca Domn și Mântuitor. Selecția făcută de autor s-a realizat după criteriul valorii, dorind să evidențieze faptul că au existat oameni politici, președinți, prim-miniștrii care au avut un set de valori morale după care s-au călăuzit în viața lor personală și profesională. Ceea ce putem învăța din experiențele acestor personalități este faptul că în viață au câștigat oamenii care au avut un set de valori și că cei care au avut principii morale solide au putut ajunge în funcții de conducere. Mult mai important decât faptul că aceștia au ajuns în poziții cheie este faptul că au lăsat în urma lor ceva, au avut un vis care a devenit realitate. Trebuie să învățăm din istorie să fim și recunoscători înaintașilor noștri și să înțelegem că ei au construit ceva valoros care dăinuie și astăzi. Autorul concluzionează faptul că „indiferent cine suntem în prezent, putem deveni prin perseverență, educație și credință în Cel de Sus oameni care să fie adevărate «miracole».” Educația și credința devin astfel cele două elemente principale ale succesului în viață. Dacă le înțelegem și ni le însușim avem șansa de a lăsa ceva valoros în urma noastră.
Ținând cont de un set de principii, de valorile morale după care a ales să-și ghideze viața, Cătălin Dupu a considerat la un moment dat că Dumnezeu este mai sus de televiziune și că nu scena aceasta este importantă, ci cea a împărăției lui Dumnezeu, acolo unde El, creatorul tuturor lucrurilor, deține controlul și Lui i se aduce slava și gloria. Această carte dovedește faptul că harul lui Dumnezeu ne poate găsi pe fiecare dintre noi, rămâne numai ca noi să dăm curs invitației Sale.
Dr. Marius Silveșan
Istoric











